OHSAS 18001:2007

Системи за управление на здравето и безопасността при работа

Въвеждането на Системи за управление на здравето и безопасността при работа цели планирано подобряване на условията на труд и свеждане до минимум на трудовите злополуки и инциденти.

Организациите не могат да съществуват в изолация, страните, който са заинтересовани от въвеждането на безопасни условия на труд са: работниците, клиентите, доставчиците, обществото, бизнес партньорите, застрахователите и др.

Стандартът за безопасни условия на труд дава насока на организацията как да интегрира управлението на системата за безопасни условия на труд с другите функциониращи управленски системи.

Целта е да се намали риска за служителите и за евентуални други засегнати лица, да се подобрят финансовите резултати, да се подобри имиджа на организацията на пазара, на който тя оперира.

Управлението и контрола на Системите за управление на здравето и безопасността при работа са от особено значение за малките и средните предприятия, където от една стана по-често възникват инциденти, а от друга разходите свързани с отстраняването на последствията от тях могат да доведат до фалит на организацията.

Изграждането на Система за управление на здравето и безопасността при работа е нормативно определено от Закона за здравословни и безопасни условия на труд. Този закон не посочва изрично спесификацията, която фирмите трябва са следват при разработването и внедряването на системите си.
Стандартът OHSAS 18001 посочва международно признатите изисквания към тези системи и включва всички изисквания на българското законодателство.
 
Стандартът успешно се интегрира с изискванията на Системите за управление на качеството, като паралелното внедряване на двата стандарта води до сериозни икономии на ресурси и позволява да бъде избегнато дублирането на общите и за двете спесификации изисквания.

Публикации в този блог, свързани с OHSAS 18001:

Какво представлява сертификацията? Част I - Избор на сертифицираща организация
Какво представлява сертификацията? Част II - Кой ще ни одитира? 
Какво представлява сертификацията? Част III – Какво представлява сертификационния одит?