При въвеждането на Системи за управление на качеството, базирани на изискванията на ISO 9001:2000 (б.а. вече неактуален, заменен от ISO 9001:2008) много се говореше за тогавашната версия на ISO 9004 "Насоки за усъвършенстване". По тази причина е странно, че издаването на ISO 9004:2009 "Управление за дълготраен успех на всяка организация. Подход за управление чрез качеството" премина без обичайните публикации и коментари.
Стандартите от серията ISO 9000 са три:
- ISO 9000:2005 "Системи за управление на качеството. Основни принципи и речник" (същото е като ISO 9001:2007 на Български институт по стандартизация, те просто обичат да променят наименованията на стандартите спрямо годината, в която са събрали сили да ги преведат ;)),
- ISO 9001:2008 "Системи за управление на качеството. Изисквания" (единствения от серията, спрямо който фирмите могат да се сертифицират) и
- ISO 9004:2009 "Управление за дълготраен успех на всяка организация. Подход за управление чрез качеството".
ISO 9004 е стандартът, който дава допълнителни насоки за ефективно въвеждане на Системите за управление на качеството. Това е третата му версия (първата е публикувана през 1987 г.) и основната й цел е да посочи на фирмите с въведени Системи за управление на качеството, как не само да отговорят на изискванията на своите клиенти, но и какви стъпки да предприемат, за да си гарантират "непрекъснато подобряване на представянето" чрез управлението на качеството.
Стандартът цели да подобри стратегическото управление на фирмите като им предостави инструменти, чрез които да оценят:
- стратегиите и управленските си системи и прилаганите процеси,
- силните и слабите си страни,
- възможностите за подобрения и иновации.
ISO 9004 не е стандарт, спрямо който една фирма може да се сертифицира, но залага критерии, към чието постигане всяка организация следва да се стреми, ако сред приоритетите й е постигането на дълготраен успех.
Скоро след оповестяването на ISO 9004:2009, от Международната организация по стандартизация публикуваха и ISO 31000:2009 "Управление на риска. Принципи и указания" и ISO Guide 73:2009 "Управление на риска - речник" (според БИС - проект, но на практика това са отдавна действащи документи). Официалните коментари от работната група, отговаряща за изготвянето на стандарта и указанието към него са, че основната им цел е да помогнат на всички организации, без значение малки или големи, да преодолеят негативните ефекти на световната финансова криза.
Прилагането на международни стандарти (независимо дали с цел сертификация или не) е най-бързия начин, чрез който една фирма може да внедри в своята практика международния опит в дадената сфера. Когато не прилагате изискванията, за да получите"сертификат", имате чудесната възможност да въведете само тези изисквания, които прецените, че са удачни за вашата фирма и в настоящата ситуация. А най-важното е, че ще можете да обсъдите конкретните очаквани резултати от усилията, които полагате (със служителите си или с консултантите, които използвате), избягвайки ситуацията "взехме сертификата, но вече ни е трудно да работим".
В заключение, една молба :), ако вече сте сертифицирани... Погледнете си Наръчника и процедурите. Там най-вероятно има част "Позоваване" или нещо подобно. Ако там са посочени стандартите от серията ISO (а те най-вероятно са) актуалните им версии са:
- ISO 9000:2005
- ISO 9001:2008
- ISO 9004:2009
Успех!
Няма коментари:
Публикуване на коментар