четвъртък, 28 октомври 2010 г.

Какво представлява сертификацията? Част II – Кой ще ни одитира?

Сертификационните одити се провеждат от одобрени от сертифициращата организация одитори. За да бъде одобрен един одитор, той / тя трябва да отговаря на няколко изисквания:

вторник, 26 октомври 2010 г.

Какво представлява сертификацията? Част I - Избор на сертифицираща организация

Сертифицирането на въведените от вас системи за управление (ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000 и др.) не е задължително, но често се поставя като изискване от клиентите на фирмата (вкл. при участие в търгове). Сертификацията се извършва, за да се удостовери прилагането на клаузите на даден международен стандарт от трета независима акредитирана организация.

IFS Стоп несъответствия (КО)

В IFS  съществуват специфични изисквания и несъответствия определени, като КО или стоп несъответствия. Изискванията, за които могат да се отнасят КО несъответствия са посочени в стандарта и цитирани без промяна по-долу в текста (на английски и български език). Ако по време на одита, одиторът установи, че някое от тези изисквания не е спазено от фирмата, това довежда до отказ от издаване на сертификат. В случаите, когато е идентифицирано КО несъответствие, това води до провеждане на нов пълен одит. Новия одит може да бъде посочен за дата не по-рано от 6 седмици след одита, при който е дадена оценка КО.

понеделник, 25 октомври 2010 г.

Основни причинители на хранителни отравяния

По-долу са посочени основните причинтели на хранителни отравяния. Моля, обърнете внимание, че това не е официален документ. При симптоми на хранително отравяне, незабавно се обърнете към медицинско лице!

сряда, 20 октомври 2010 г.

No Comment! Снимка - BBC

:) Актуализирана информация по процедура “Покриване на международнo признати стандарти”

"Управляващият орган на ОП "Конкурентоспособност" Ви информира, че в териториалните звена на ИАНМСП, Междинно звено на ОП "Конкурентоспособност", са получени още 5 проектни предложения извън крайния срок по процедура BG161PO003-2.1.08 "Покриване на международно признати стандарти". Така общият брой на получените проектни предложения е 634, като 30 от тях – след крайния срок."

Информацията е публикувана на официалния сайт на ОП Конкурентоспособност на 19.10.2010 г. Крайният срок за подаване на предложения по цитираната процедура беше 30.09.2010 г.

След "само" 19 дни от ИАНМСП успяват да уточнят броя на подадените проектни предложения. Можем да гадаем кога ще започнат да ги разглеждат!

Добре, приемаме, че някой тотално се е объркал и се е опитал да подаде документи дни след крайния срок. И защо не, след като от агенцията организираха информационен ден за програмата в София в петък на 24.09.2010 г. и публикуваха презентациите от тази кампания на 30.09.2010 г. 

В този ред на мисли, едва ли изненадаха някого, като отговориха на част от въпросите по схемата отново на 30.09.2010 г.

Следим развитието по темата с интерес!

вторник, 19 октомври 2010 г.

БЕЗОПАСНОСТ И КОНТРОЛ НА ХРАНИТЕ?

Безопасните храни - законно право на потребителя
Законно, но фирмите не успяват да следят и от там да прилагат непрекъснатите промени в нормативната база.

Същият проблем имат и представителите на контролните органи, от които всички очакват да бъдат компетентни и добре запознати с предстоящите промени и с изискванията, на базата, на които осъществяват контрола.

понеделник, 18 октомври 2010 г.

ISO 9001:2008 Системи за управление на качеството. Изисквания към документацията

Много често към нас се обръщат (фирми, които вече са въвели Система за управление на качеството и са преминали сертификационен одит) с въпроса какво ще ни искат одиторите на следващия одит?
Най-лесно е на сертификационен одит. Преди него голяма част от записите и документите изисквани от стандарта се изготвят от външни консултанти, които не винаги обучават клиентите си по необходимите действия за поддържане на системата. Защо не го правят и дали не е това основната им задача като консултанти е друга (и то много дълга тема).

Представям ви обобщена информация какво е необходимо да се направи / осигури при подготовка за контролен / ресертификационен одит.

петък, 15 октомври 2010 г.

Как да изберем подходящите консултанти и да използваме оптимално техните услуги?

Здравейте,
След като вече сте решили, че Вашата фирма е готова да отговори на изискванията на международните стандарти Ви предстои да предприемете и конкретни стъпки за тяхното въвеждане.
Първото нещо, което трябва да знаете е, че внедряването на Система за управление, базирана на някой международен стандарт е задача, която изисква усилена и целенасочена работа от страна на ръководството и на всички служителите на фирмата.
По тази причина повечето фирми търсят съдействие от консултантски организации в процеса на разработка и внедряване на системата за управление.
Липсата на информация относно изискванията на стандарта, процеса на прилагане на тези изисквания и услугите, предоставяни от консултантите затруднява избора на подходяща консултантска фирма.
Разработени са множество насоки и указания за това как да изберем подходящи консултанти и как най-пълноценно да се възползваме от техните услуги.
Целта на настоящия материал е да Ви съдействаме в процеса на избор на консултант, като Ви предоставим допълнителна информация за:
  • Критериите за подбор на консултанти;
  • Услугите, предоставяни от консултантските фирми;
  • Етапите при разработка и внедряване на системи за управление.
Успешна и ползотворна работа!
Елица

Разработка и внедряване на НАССР системи

Указания за прилагане на НАССР системи
(по публикации на Codex Alimentarius Commission)

Преди прилагане на НАССР във всеки сектор на „хранителната верига”  този сектор трябва да функционира в съответствие с приложимото законодателство, свързано с безопасността на храните. Ангажираността на ръководството на фирмата е необходимо условия за внедряване на ефективна НАССР система.

Целта на НАССР системата е да фокусира контрола над безопасността в малко на брой и лесни за управление Критични Контролни Точки. Трябва да бъде предвидена възможността за промени в оперативната дейност, ако бъде идентифицирана опасност, която към момента не подлежи на контрол.

НАССР принципите трябва да бъдат приложени към всеки специфичен процес и/или продукт. Прилагането на НАССР принципите трябва периодично да се преглежда и да се изменя при настъпване на промени в продукта, производствения процес, суровините, оборудването доставчиците и др.

КАК ДА ОПРЕДЕЛИМ ОПАСНОСТИТЕ ЗА ХРАНИТЕ В РЕСТОРАНТА?

Задължителен елемент при разработването и въвеждането на НАССР система е анализа на опасностите. Целта на този анализ е да се изготви списък на опасностите, които, при липса на контрол, могат да се проявят и да предизвикат нараняване или хранително отравяне на потребителите. Анализирането на опасностите преминава през два етапа:

1. Идентификация на опасностите
2. Оценка на опасностите